Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi
Aktualności


6 kwietnia 2017 PDF Drukuj
środa, 05 kwietnia 2017 19:00

 

W czwartek (6 kwietnia) przygotowaliśmy dla Was ponad 100 festiwalowych imprez.

 

Zapraszamy na festiwalowe święto w Politechnice Łódzkiej, gdzie w godzinach 9:50-13:10 będziecie mogli wziąć udział w kilkudziesięciu ciekawych 20-minutowych wykładach

Miejsce: Centrum Kształcenia Międzynarodowego (IFE), ul. Żwirki 36, budynek A-16

 

Wydział Filologiczny UŁ zaprasza na spektakl teatralny w języku rosyjskim kaliningradzkiego teatru „Trietij Etaż” pt. Historia ich miłości oraz wykład (Trzy piętra prawdziwego życia) poświęcony działalności tego teatru.

Członkowie Studenckiego Koła Naukowego ItaliAMO z Wydziału Filologicznego opowiedzą Wam o  o włoskich inwestycjach w Polsce i najczęstszych obszarach współpracy Włochów i Polaków. Wiele wartościowych informacji w formie prezentacji, gier, quizów i konkursów (Włoskie firmy i przedsiębiorstwa w Polsce).

 

Podczs dyskusji panelowej na Wydziale Chemii UŁ poszukamy wspólnie odpowiedzi co znaczą dla nas dziś odkrycia Marii Skłodowskiej-Curie.

 

Społeczna Akademia Nauk zaprasza na warsztaty, podczas których poznacie techniki tworzenia podpisów filmowych i wykonacie swoje własne.

 

W Bibliotece Politechniki Łódzkiej będziecie mieli możliwość poznać Bibliotekę od kuchni (Zwiedzanie Biblioteki Politechniki Łódzkiej) oraz zobaczyć na żywo jak powstają cyfrowe zasoby Łódzkiej Regionalnej Biblioteki Cyfrowej CYBRA i na ile sposobów można z nich skorzystać (Cyfryzacja analogowej postaci druku).

W Bibliotece PŁ możecie również poznać działalność Klubu Krótkofalowców Politechniki Łódzkiej SP7TUL, którego członkowie opowiedzą o krótkofalarstwie, podstawach prowadzenia łączności i możliwości rozwoju jakie daje to hobby.

 

Wydział Zarządzania UŁ zaprasza na dwudniową konferencję (6-7 kwietnia) dotyczącą marketingu internetowego, nowych technologii oraz innowacji w biznesie (Łódź Jungle Web).

 

W programie znajdziecie informacje o pozostałych atrakcjach


 
5 kwietnia 2017 Drukuj
wtorek, 04 kwietnia 2017 18:00

W środę (5 kwietnia) przygotowaliśmy dla was ponad 150 wydarzeń.  Każda z proponowanych imprez warta jest Waszej uwagi - wszystkie opisane są szczegółowo w programie Festiwalu. Zachęcamy do udziału!

 

 

Kilka propozycji z programu:

 

Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ zaprasza

na wycieczkę do Parku 3-Maja oraz J. Matejki, podczas której podejrzycie ptaki gniazdujące w tych parkach oraz na ich obrzeżach (Ptaki łódzkich parków)

oraz na kilka wykładów m.in.

Sekrety współczesnej biotechnologii roślin (poznacie sposoby uzyskiwania roślin genetycznie modyfikowanych oraz najnowsze osiągnięcia inżynierii genetycznej w zakresie biotechnologii roślin); Jak zostałem pasożytem... (dowiecie się, czy łatwo być pasożytem, dlaczego pojawił się pasożytniczy styl życia i jak to się stało, że pasożyty mogą zmieniać zachowanie swoich żywicieli); Mikrobiologiczni kreatorzy smaku czyli kto tak naprawdę rządzi w kuchni (jak powstają dziury w serze, kiszona kapusta, sos sojowy czy jogurt grecki i jak odróżnić produkty naturalne od tych modyfikowanych); Najdziwniejsze drzewa świata (największe, najmniejsze, najbardziej kolorowe drzewa na świecie. Opowiemy o krzywym lesie, eukaliptusach tęczowych, baobabach i smoczych drzewach).

 

W godzinach 11:00 -17:00 będziecie mieli również szansę podejrzeć bliski, ale tajemniczy i niewidoczny gołym okiem świat:

- Cytologiczny obraz świata roślin widziany w mikroskopie świetlnym i fluorescencyjnym;

- Kolorowy świat roślin w mikroskopie

- Kolorowa różnorodność komórek – co z tego może wynikać?

 

Na Wydziale Chemii UŁ poprzez pryzmat chemii, związków chemicznych i reakcji jakie zachodzą w naszych organizmach wyjaśnimy skąd biorą się „motylki w brzuchu”, zakochanie, miłość i przywiązanie (Chemiczne aspekty miłości). Wydział Chemii zaprasza również na wykład Nieskalana sławą. Życie i dzieło Marii Skłodowskiej-Curie

 

Podczas warsztatów Tkanina w obiektywie w Parku Kulturowym Miasto Tkaczy w Zgierzu Dowiecie się jak powstał przemysł XIX-wieczny i jak powstają tkaniny. Na zakończenie rozstrzygnie się konkurs na najciekawszą fotografię. Przyjdźcie z własnym aparatem fotograficznym (może być telefon komórkowy)

 

Wydział Zarządzania UŁ zaprasza na grę Opowiadamy Łódź, podczas której nieodkryte zakamarki Łodzi mogą stać się fundamentem tworzenia marki miasta przy wykorzystaniu metody storytellingu. Czy uda się Wam stworzyć nową opowieść o Łodzi?

 

Na wykładach proponowanych przez Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej UŁ poznacie m.in. budowę, zasadę działania oraz możliwości mikroskopu (Pracownia Elektroniki i Telekomunikacji); odkryjecie Magiczny świat wokół nas (czapka niewidka, magiczne różdżki, mityczne istoty, teleportacja, samojezdne pojazdy i myślące maszyny); dowiecie się dlaczego obiekty o gęstości większej od gęstości powietrza mogą unosić się w powietrzu (Fizyka lotu) i czemu służą odgromniki na dachach (Elektryczność i magnetyzm wokół nas).

 

Wytwórnia Filmów Oświatowych zaprasza na pokaz filmów, których nie zobaczycie nigdzie indziej (Sztuka w filmach; Nauka i technika w filmach)

 

W Społecznej Akademii Nauk podczas warsztatów Alicja w Krainie Czasów (angielskich) dowiecie się, dlaczego czasy angielskie są pozornie takie trudne i czy naprawdę trzeba się uczyć każdego czasu oddzielnie

 

Wydział Filologiczny UŁ zaprasza na widowisko złożone z inscenizacji tekstów literackich antycznych i współczesnych, prezentacji muzyczno-wokalnych, pokazów tanecznych i filmów animowanych (Tempus fugit, czyli… Carpe vitam!)

 

Na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ macie szansę wziąć udział w warsztatach języków orientalnych – pokazowych lekcjach języków: arabskiego, chińskiego, japońskiego i koreańskiego

 

Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ przygotował dla Was wiele atrakcji m.in.

- konkurs Własna firma (Waszym zadaniem będzie opracować biznes plan);

- Mieszkaniec potrafi – crowdsourcing w zarządzaniu miastami (poznacie możliwości zastosowania crowdsourcingu w zarządzaniu miastem);

- W czym może pomóc opakowanie? (przyjrzycie się informacjom na opakowaniach produktów np. cenie, oznaczeniu o przeznaczeniu produktu, warunkach przechowywania czy zawartości cukru i zastanowicie się jak wykorzystać tę wiedzę w codziennym życiu);

- Zarządzanie projektami na rzecz innowacyjnego rozwoju (dowiecie się, czym jest zarządzanie projektami i jak może ono pomóc w życiu. Sprawdzicie, jak działacie pod presją czasu i przy ograniczonych zasobach)

- Moja idealna Łódź – warsztat obywatelski (zapoznacie się z ideą społeczeństwa obywatelskiego na przykładzie łódzkiego budżetu obywatelskiego).

 

 

Uwaga, uwaga! To tylko niewielka część atrakcji

– zajrzyjcie do programu i sprawdźcie wszystkie festiwalowe wydarzenia zaplanowane w środę

 
Przyroda oczami fotografów Związku Polskich Fotografów Przyrody Drukuj
wtorek, 04 kwietnia 2017 13:20

Dziś (wtorek) o godzinie 17:30 zapraszamy na pokaz multimedialny, podczas którego członkowie Okręgu Łódzkiego Związku Polskich Fotografów Przyrody zaprezentują poprzez swoje fotografie piękno dzikiej przyrody ożywionej i nieożywionej. Postaramy się pokazać wszelkie możliwe aspekty dzikiej przyrody - będzie można zobaczyć życie największych polskich ssaków, tajemnice mikroświata owadów, jak i ulotność impresji uchwyconych przy pomocy aparatu fotograficznego.

Miejsce imprezy: Aula Wydziału Nauk Geograficznych UŁ, ul. Narutowicza 88

 

 

ŁÓDZKA KOLEJ AGLOMERACYJNA

zaprasza wszystkich pasjonatów kolei na festiwalową imprezę!

 

Ile waży pociąg, w ile minut można go umyć, do czego potrzebny jest piasek?

 

Na te i wiele innych pytań związanych z koleją odpowiedzą pracownicy Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej w ramach dnia otwartego na Zapleczu Technicznym ŁKA. To niepowtarzalna okazja dla wszystkich miłośników kolei, fotografii, mieszkańców Łodzi i województwa do zwiedzenia miejsca niedostępnego na co dzień, na którym prowadzone są prace związane z utrzymaniem pociągów ŁKA. Zaplecze wyposażone jest w wiele nowoczesnych urządzeń takich jak tokarka, stanowisko laserowe do pomiaru kół, suwnica, podnośniki, stanowisko do napiaszczania. Znajduje się na nim również nowoczesna i ekologiczna myjnia. W ramach dnia otwartego pracownicy ŁKA oprowadzą po Zapleczu, planowane są również dodatkowe atrakcje przygotowane przez służby ratownicze.

Więcej…
 
«pierwszapoprzednianastępnaostatnia»

Strona 4 z 5

Partnerzy

Patronat medialny

www.tvp.lodz

Wspierający Festiwal

 

 

 

Gościmy w serwisie

Naszą witrynę przegląda teraz 16 gości