Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi
Aktualności


wtorek, 11 kwietnia 2017 10:00

PODZIĘKOWANIA

za zaangażowanie w organizację XVII Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki

 

 

Drodzy Uczestnicy Festiwalu,

 

wczoraj wieczorem XVII Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki zakończył się podczas uroczystości w Teatrze Jaracza.

W ciągu 8 głównych* dni Festiwalu mogliście wziąć udział w prawie 500 festiwalowych wydarzeniach naukowych i kulturalnych.

Dziękujemy, że tak licznie skorzystaliście z bogatej oferty edukacyjnej Festiwalu.

Mamy nadzieję, że zachęciliśmy Was do pogłębiania wiedzy, odkrywania sztuki i rozbudziliśmy Wasze zainteresowania.

 

Nie moglibyśmy zrealizować dla Was tego wspaniałego wydarzenia bez zaangażowania setek niezwykłych ludzi – pasjonatów nauki, techniki i sztuki, którzy podzielili się z Wami swoją wiedzą i pasją.

Przygotowania do Festiwalu trwały kilka miesięcy, podczas których działający społecznie nauczyciele akademiccy, doktoranci i studenci łódzkich uczelni wyższych oraz instytutów naukowo-badawczych, a także zespoły pracowników z innych instytucji naukowych i kulturalnych, przygotowali dla Was warsztaty, wykłady, pokazy, koncerty, spektakle teatralne, wycieczki i konkursy.
Dziękujemy wszystkim, którzy z pasją tworzyli i zrealizowali tegoroczny Festiwal.

 

Dziękujemy Partnerom Festiwalu: Miastu Łódź i Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego za dotacje na rzecz Festiwalu, które umożliwiły nam zorganizowanie tego wydarzenia.

 

Dziękujemy naszym Patronom Honorowym i Komitetowi Honorowemu Festiwalu za wsparcie festiwalowej idei. 

 

Dziękujemy naszym Patronom Medialnym: Dziennikowi Łódzkiemu, TVP Łódź i Polskiemu Radiu Łódź, szczególne podziękowania kierując do red. Pawła Patory z DŁ, red. Leszka Bonara z TVP Łódź i red. Radosława Wilczka z Radia Łódź, którzy z nieocenionym zaangażowaniem relacjonowali festiwalowe wydarzenia.

 

Dziękujemy instytucjom, które wsparły Festiwal: Veolii, która jest z nami od wielu lat (wcześniej jako Dalkia); Manufakturze, która udziela gościny piknikowi naukowemu FNTiS niemalże od początku jego narodzin podczas Festiwalu oraz Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, która po raz drugi współorganizuje z nami festiwalowe wycieczki koleją.

 

Łódzkie Towarzystwo Naukowe

Biuro Festiwalu

 

 

* W ramach Festiwalu odbędzie się jeszcze kilka festiwalowych wydarzeń poza głównym terminem.

Zaglądajcie na naszą stronę i festiwalowego Facebooka.

Wkrótce na stronie zdjęcia oraz relacje z Festiwalu.

 
wtorek, 11 kwietnia 2017 08:19

 

Wyniki Konkursu Piosenki „Najpiękniejsze Polskie Piosenki”

 

 

KONKURS PIOSENKI „Najpiękniejsze Polskie Piosenki” został zorganizowany przez Łódzkie Towarzystwo Naukowe i Polskie Radio Łódź. Piąta edycja Konkursu skierowana była do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z województwa łódzkiego oraz studentów łódzkich uczelni. Uczestnicy oceniani byli w trzech odrębnych kategoriach.

Przesłuchania konkursowe odbyły się 8 kwietnia 2017 r. w studiu koncertowym Polskiego Radia Łódź.

Do udziału w Konkursie zgłosiło się 37 solistów.

 

Jury w składzie:

prof. dr hab. Anna Domańska (dyrygent, chórmistrz, pedagog Akademii Muzycznej w Łodzi; przewodnicząca jury);

mgr Krzysztof Kozłowski (chórmistrz, muzyk, juror w międzynarodowych konkursach muzycznych);

red. Anna Kolasa (Redakcja Muzyki i Programów Kulturalnych Polskiego Radia Łódź)

 

kierując się umiejętnościami wokalnymi uczestników, doborem repertuaru, interpretacją utworu i ogólnym wyrazem artystycznym wyłoniło laureatów Konkursu.

 

Nagrody i dyplomy dla finalistów Konkursu zostały wręczone 10 kwietnia br. podczas uroczystego zakończenia Festiwalu w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi. Wyróżnieni uczestnicy w kategorii gimnazjów oraz laureaci I miejsc w kategoriach szkół ponadgimnazjalnych i studentów łódzkich uczelni wystąpili na scenie Teatru.

Więcej…
 

PIKNIK NAUKOWY FNTiS

8-9 kwietnia (sobota-niedziela)

namioty na rynku Manufaktury, ul. Karskiego 5

 

PROGRAM PIKNIKU - pobierz

 

Studenci i naukowcy łódzkich uczelni przez cały weekend będą przekonywać, że nauka da się lubić! Pokazy chemiczne, eksperymenty fizyczne, bolid solarny, owady oglądane przez binokular, a nawet wystawa zwierząt egzotycznych – to tylko niektóre atrakcje Pikniku Naukowego, który potrwa przez cały weekend (8-9.9.04) w Manufakturze.

Co roku w ramach Festiwalu Nauki Techniki i Sztuki w Łodzi na rynku Manufaktury organizowany jest Piknik Naukowy. To okazja, by poznać bliżej działalność kół naukowych łódzkich uczelni, ale także przekonać się, jak fascynująca może być nauka. Piknik Naukowy to też wydarzenie, na które warto zabrać już kilkuletnie dzieci: nie zabraknie widowiskowych pokazów chemicznych czy eksperymentów fizycznych, które – przedstawione w przystępny i ciekawy sposób – z pewnością zafascynują najmłodszych. Co roku wiele emocji wzbudza np. fantom anatomiczny, który przywożą studenci medycyny Uniwersytetu Medycznego. Instytut Nauk Przyrodniczych ze Skierniewic zaprezentuje owady, które będzie można zobaczyć przez binokular.

Nie zabraknie również hitowej wystawy "Marilyn Rosa- Reptile expo". W poprzednich edycjach można było zobaczyć m.in. żywe pszczoły, kajmana "Chrupka", duże ponad 3m węże, ślimaki jadalne, kolorowe owady, kraby pustelniki i wiele innych. Na tegorocznej edycji będzie można stanąć oko w oko z najprawdziwszymi anakondami!

W sobotę i niedzielę w godz. 10-14 zaplanowano pokazy chińskiej kaligrafii w wykonaniu studentów Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego. Studenci przygotują m.in. wizytówki z imionami osób zainteresowanych pokazem.

Jak na Manufakturę przystało, nie mogło zabraknąć wątków włókienniczych. Studenci Koła Naukowego Odzieżownictwa z Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej odpowiedzą o nowoczesnym włókiennictwie, o projektowaniu i wytwarzaniu odzieży i innych wyrobów konfekcjonowanych. Pokażą, jak bardzo zmieniło się włókiennictwo na przestrzeni czasu i zaprezentują efekty przeprowadzonych dotychczas projektów. Z kolei fabryka nici Ariadna zaprezentuje wszystkie możliwości nici – a wbrew pozorom nie jest ich mało!

Weźmiecie udział w warsztatach rękodzieła i sprawdzicie swoją wiedzę na temat innowacyjnego włókiennictwa.

Przyszli inżynierowie ze Studenckiego Koła Naukowego Miłośników Motoryzacji PŁ zaprezentują projekty Lodz Solar Team - samochód zasilany energią elektryczną generowaną z promieni słonecznych oraz Iron Warriors Team - najoszczędniejszy bolid w Polsce, przejeżdżający 837km na 1 litrze paliwa. Będzie też Żuk Rat-Rod - samochód pochodzący z roku 1978, zmodernizowany (poddany tuningowi mechanicznemu oraz tuningowi wizualnemu) oraz Moskwicz 400 poddany rekonstrukcji oraz odtworzeniu rozwiązań sprzed 70 lat.

Miłośnicy książek Katarzyny Bondy czy Jo Nesbo z pewnością nie ominą stanowiska Studenckiego Koła Kryminalistyków Wydziału Prawa i Administracji. Pokażą, jak wygląda walizka detektywistyczna i na czym polega zabezpieczanie śladów.

Piknik można odwiedzać w sobotę i niedzielę w godz. 10-18. w namiotach na rynku Manufaktury.

źródło: http://www.manufaktura.com

 
7 kwietnia 2017 Drukuj
czwartek, 06 kwietnia 2017 19:00

W piątek zapraszamy do Łódzkiego Towarzystwa Naukowego na interaktywną wystawę  Bezpieczeństwo, a mobilność, czyli dlaczego wyginęli średniowieczni rycerze i czy powrócą? przygotowaną przez Instytut Technologii Bezpieczeństwa "MORATEX". Będziecie mogli zobaczyć, a nawet przymierzyć nowoczesne kamizelki kuloodporne. Wysłuchacie również wykładu na temat nowoczesnych materiałów kompozytowych wykorzystywanych w procesie projektowania wyrobów specjalnych, takich jak kamizelki kuloodporne, hełmy, tarcze balistyczne, ubrania ochronne itp. (Materiały Kompozytowe do Zadań Specjalnych).

 

Technikum Edukacji Innowacyjnej zaprasza miłośników informatyki na wykład poświęcony charakterystyce świata cyberprzestrzeni oraz historii i rozwojowi systemów i technologii IT.

Odbędą się także warsztaty: Studium aplikacji i technologii informatycznych; Jak zrobić stronę internetową w 10 minut? ; Jak zrobić aplikację na Androida w 10 minut?

W przerwie odbędzie się projekcja filmu nt. teorii spiskowych.

Na wiele ciekawych warsztatów, pokazów i wykładów TEI zaprasza również w sobotę i niedzielę. Program Festiwalu w TEI

 

Naukowcy z Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN opowiedzą Wam o pracy chemika, fizyka i biologa i o tym jak wygląda praca w laboratorium w praktyce.

 

Koło Naukowe Młodych Geografów „Geoholicy” z Wydziału Nauk Geograficznych UŁ zaprasza na pieszą wycieczkę po zachodniej części Wzniesień Łódzkich. Powspinacie się na polodowcowe pagórki w Lesie Łagiewnickim, obejrzycie głębokie parowy i zachwycicie się panoramą ze wzgórza Dobra-Nowiny. Gwarantujemy solidną dawkę ruchu na świeżym powietrzu oraz porcję fachowej wiedzy przyrodniczej i historycznej! Długość trasy ok. 10 km (Na Gubałówkę! Czyli pieszo przez Skotniki, Klęk i Modrzew)

 

Na Wydziale Filologicznym UŁ będziecie mogli posłuchać akustycznego koncertu poezji śpiewanej w wykonaniu aktorów kaliningradzkiego teatru studenckiego Trietij Etaż - W niebie twoje skrzydło

 

Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców UŁ zaprasza na Kuchnię międzykulturową. Podczas tego niezwykłego spotkania poznacie tradycyjne potrawy pochodzące z różnych zakątków świata, które przygotują cudzoziemcy. Po prezentacji, zdobyciu informacji dotyczących przepisów i sposobów przygotowywania wcześniej zaprezentowanych potraw nastąpi degustacja.

 

Uniwersytet Medyczny w Łodzi zaprasza na cykl wykładów UMED INNOWACYJNY OD ZAWSZE.

Będziecie mogli również zmierzyć cisnienie przy użyciu nowoczesnego aparatu SphygmoCore oraz zwiedzić Uczelniane Laboratorium Nauczania Przedklinicznego w Stomatologii i Laboratorium Badań Materiałowych.

 

Informacje o innych festiwalowych imprezach znajdziecie w PROGRAMIE

 

 
«pierwszapoprzednianastępnaostatnia»

Strona 8 z 10

Partnerzy

Patronat medialny

www.tvp.lodz

Wspierający Festiwal

 

 

 

Gościmy w serwisie

Naszą witrynę przegląda teraz 7 gości