Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi

Informacje dodatkowe

Piknik Naukowy FNTS 2018

Koncerty

Spektakle Teatralne

Galerie zdjęć z imprez

Aktualności


PROGRAM XVII FESTIWALU PDF Drukuj

 

Zapraszamy wszystkich pasjonatów nauki do udziału w

XVII Festiwalu

Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi

3-10 kwietnia 2017 r. czeka na Was kilkaset wydarzeń naukowych, kulturalnych i artystycznych przygotowanych m. in. przez łódzkie uczelnie wyższe oraz inne instytucje naukowe i kulturalne. Podczas warsztatów, pokazów, eksperymentów, lekcji festiwalowych i wykładów przekonacie się, że nauka i sztuka są fascynujące, często zabawne, i najważniejsze - dostępne dla wszystkich!

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest BEZPŁATNY, ale uczestnictwo w niektórych imprezach wymaga wcześniejszej rejestracji ze względu na ograniczoną liczbę miejsc. Konieczność oraz forma kontaktu podana jest w opisach poszczególnych wydarzeń.

 

PROGRAM FESTIWALU

 

Zachęcamy do polubienia i śledzenia Festiwalu na Facebooku

 

PIKNIK NAUKOWY FNTiS

8-9 kwietnia (sobota-niedziela)

namioty na rynku Manufaktury, ul. Karskiego 5

 

PROGRAM PIKNIKU - pobierz

 

Studenci i naukowcy łódzkich uczelni przez cały weekend będą przekonywać, że nauka da się lubić! Pokazy chemiczne, eksperymenty fizyczne, bolid solarny, owady oglądane przez binokular, a nawet wystawa zwierząt egzotycznych – to tylko niektóre atrakcje Pikniku Naukowego, który potrwa przez cały weekend (8-9.9.04) w Manufakturze.

Co roku w ramach Festiwalu Nauki Techniki i Sztuki w Łodzi na rynku Manufaktury organizowany jest Piknik Naukowy. To okazja, by poznać bliżej działalność kół naukowych łódzkich uczelni, ale także przekonać się, jak fascynująca może być nauka. Piknik Naukowy to też wydarzenie, na które warto zabrać już kilkuletnie dzieci: nie zabraknie widowiskowych pokazów chemicznych czy eksperymentów fizycznych, które – przedstawione w przystępny i ciekawy sposób – z pewnością zafascynują najmłodszych. Co roku wiele emocji wzbudza np. fantom anatomiczny, który przywożą studenci medycyny Uniwersytetu Medycznego. Instytut Nauk Przyrodniczych ze Skierniewic zaprezentuje owady, które będzie można zobaczyć przez binokular.

Nie zabraknie również hitowej wystawy "Marilyn Rosa- Reptile expo". W poprzednich edycjach można było zobaczyć m.in. żywe pszczoły, kajmana "Chrupka", duże ponad 3m węże, ślimaki jadalne, kolorowe owady, kraby pustelniki i wiele innych. Na tegorocznej edycji będzie można stanąć oko w oko z najprawdziwszymi anakondami!

W sobotę i niedzielę w godz. 10-14 zaplanowano pokazy chińskiej kaligrafii w wykonaniu studentów Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego. Studenci przygotują m.in. wizytówki z imionami osób zainteresowanych pokazem.

Jak na Manufakturę przystało, nie mogło zabraknąć wątków włókienniczych. Studenci Koła Naukowego Odzieżownictwa z Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej odpowiedzą o nowoczesnym włókiennictwie, o projektowaniu i wytwarzaniu odzieży i innych wyrobów konfekcjonowanych. Pokażą, jak bardzo zmieniło się włókiennictwo na przestrzeni czasu i zaprezentują efekty przeprowadzonych dotychczas projektów. Z kolei fabryka nici Ariadna zaprezentuje wszystkie możliwości nici – a wbrew pozorom nie jest ich mało!

Weźmiecie udział w warsztatach rękodzieła i sprawdzicie swoją wiedzę na temat innowacyjnego włókiennictwa.

Przyszli inżynierowie ze Studenckiego Koła Naukowego Miłośników Motoryzacji PŁ zaprezentują projekty Lodz Solar Team - samochód zasilany energią elektryczną generowaną z promieni słonecznych oraz Iron Warriors Team - najoszczędniejszy bolid w Polsce, przejeżdżający 837km na 1 litrze paliwa. Będzie też Żuk Rat-Rod - samochód pochodzący z roku 1978, zmodernizowany (poddany tuningowi mechanicznemu oraz tuningowi wizualnemu) oraz Moskwicz 400 poddany rekonstrukcji oraz odtworzeniu rozwiązań sprzed 70 lat.

Miłośnicy książek Katarzyny Bondy czy Jo Nesbo z pewnością nie ominą stanowiska Studenckiego Koła Kryminalistyków Wydziału Prawa i Administracji. Pokażą, jak wygląda walizka detektywistyczna i na czym polega zabezpieczanie śladów.

Piknik można odwiedzać w sobotę i niedzielę w godz. 10-18. w namiotach na rynku Manufaktury.

źródło: http://www.manufaktura.com

 
7 kwietnia 2017 Drukuj
czwartek, 06 kwietnia 2017 19:00

W piątek zapraszamy do Łódzkiego Towarzystwa Naukowego na interaktywną wystawę  Bezpieczeństwo, a mobilność, czyli dlaczego wyginęli średniowieczni rycerze i czy powrócą? przygotowaną przez Instytut Technologii Bezpieczeństwa "MORATEX". Będziecie mogli zobaczyć, a nawet przymierzyć nowoczesne kamizelki kuloodporne. Wysłuchacie również wykładu na temat nowoczesnych materiałów kompozytowych wykorzystywanych w procesie projektowania wyrobów specjalnych, takich jak kamizelki kuloodporne, hełmy, tarcze balistyczne, ubrania ochronne itp. (Materiały Kompozytowe do Zadań Specjalnych).

 

Technikum Edukacji Innowacyjnej zaprasza miłośników informatyki na wykład poświęcony charakterystyce świata cyberprzestrzeni oraz historii i rozwojowi systemów i technologii IT.

Odbędą się także warsztaty: Studium aplikacji i technologii informatycznych; Jak zrobić stronę internetową w 10 minut? ; Jak zrobić aplikację na Androida w 10 minut?

W przerwie odbędzie się projekcja filmu nt. teorii spiskowych.

Na wiele ciekawych warsztatów, pokazów i wykładów TEI zaprasza również w sobotę i niedzielę. Program Festiwalu w TEI

 

Naukowcy z Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN opowiedzą Wam o pracy chemika, fizyka i biologa i o tym jak wygląda praca w laboratorium w praktyce.

 

Koło Naukowe Młodych Geografów „Geoholicy” z Wydziału Nauk Geograficznych UŁ zaprasza na pieszą wycieczkę po zachodniej części Wzniesień Łódzkich. Powspinacie się na polodowcowe pagórki w Lesie Łagiewnickim, obejrzycie głębokie parowy i zachwycicie się panoramą ze wzgórza Dobra-Nowiny. Gwarantujemy solidną dawkę ruchu na świeżym powietrzu oraz porcję fachowej wiedzy przyrodniczej i historycznej! Długość trasy ok. 10 km (Na Gubałówkę! Czyli pieszo przez Skotniki, Klęk i Modrzew)

 

Na Wydziale Filologicznym UŁ będziecie mogli posłuchać akustycznego koncertu poezji śpiewanej w wykonaniu aktorów kaliningradzkiego teatru studenckiego Trietij Etaż - W niebie twoje skrzydło

 

Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców UŁ zaprasza na Kuchnię międzykulturową. Podczas tego niezwykłego spotkania poznacie tradycyjne potrawy pochodzące z różnych zakątków świata, które przygotują cudzoziemcy. Po prezentacji, zdobyciu informacji dotyczących przepisów i sposobów przygotowywania wcześniej zaprezentowanych potraw nastąpi degustacja.

 

Uniwersytet Medyczny w Łodzi zaprasza na cykl wykładów UMED INNOWACYJNY OD ZAWSZE.

Będziecie mogli również zmierzyć cisnienie przy użyciu nowoczesnego aparatu SphygmoCore oraz zwiedzić Uczelniane Laboratorium Nauczania Przedklinicznego w Stomatologii i Laboratorium Badań Materiałowych.

 

Informacje o innych festiwalowych imprezach znajdziecie w PROGRAMIE

 

 
6 kwietnia 2017 PDF Drukuj
środa, 05 kwietnia 2017 19:00

 

W czwartek (6 kwietnia) przygotowaliśmy dla Was ponad 100 festiwalowych imprez.

 

Zapraszamy na festiwalowe święto w Politechnice Łódzkiej, gdzie w godzinach 9:50-13:10 będziecie mogli wziąć udział w kilkudziesięciu ciekawych 20-minutowych wykładach

Miejsce: Centrum Kształcenia Międzynarodowego (IFE), ul. Żwirki 36, budynek A-16

 

Wydział Filologiczny UŁ zaprasza na spektakl teatralny w języku rosyjskim kaliningradzkiego teatru „Trietij Etaż” pt. Historia ich miłości oraz wykład (Trzy piętra prawdziwego życia) poświęcony działalności tego teatru.

Członkowie Studenckiego Koła Naukowego ItaliAMO z Wydziału Filologicznego opowiedzą Wam o  o włoskich inwestycjach w Polsce i najczęstszych obszarach współpracy Włochów i Polaków. Wiele wartościowych informacji w formie prezentacji, gier, quizów i konkursów (Włoskie firmy i przedsiębiorstwa w Polsce).

 

Podczs dyskusji panelowej na Wydziale Chemii UŁ poszukamy wspólnie odpowiedzi co znaczą dla nas dziś odkrycia Marii Skłodowskiej-Curie.

 

Społeczna Akademia Nauk zaprasza na warsztaty, podczas których poznacie techniki tworzenia podpisów filmowych i wykonacie swoje własne.

 

W Bibliotece Politechniki Łódzkiej będziecie mieli możliwość poznać Bibliotekę od kuchni (Zwiedzanie Biblioteki Politechniki Łódzkiej) oraz zobaczyć na żywo jak powstają cyfrowe zasoby Łódzkiej Regionalnej Biblioteki Cyfrowej CYBRA i na ile sposobów można z nich skorzystać (Cyfryzacja analogowej postaci druku).

W Bibliotece PŁ możecie również poznać działalność Klubu Krótkofalowców Politechniki Łódzkiej SP7TUL, którego członkowie opowiedzą o krótkofalarstwie, podstawach prowadzenia łączności i możliwości rozwoju jakie daje to hobby.

 

Wydział Zarządzania UŁ zaprasza na dwudniową konferencję (6-7 kwietnia) dotyczącą marketingu internetowego, nowych technologii oraz innowacji w biznesie (Łódź Jungle Web).

 

W programie znajdziecie informacje o pozostałych atrakcjach


 
«pierwszapoprzednianastępnaostatnia»

Strona 3 z 5

Partnerzy

Patronat medialny

www.tvp.lodz

Wspierający Festiwal

 

 

 

Gościmy w serwisie

Naszą witrynę przegląda teraz 49 gości