Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi
O Festiwalu PDF Drukuj Email

Chcesz zgłębić tajniki chemii, fizyki, biologii? Chcesz poznać arkana sztuki muzycznej, filmowej, malarstwa? A może chcesz sprawdzić swoje umiejętności? Przyjdź na imprezy festiwalowe. Zapewne znajdziesz coś dla siebie. Hasło tegorocznego Festiwalu — OD ŁODZI PRZEMYSŁOWEJ DO AKADEMICKIEJ.

Celem łódzkich Festiwali jest  popularyzacja i prezentacja osiągnięć naukowych, pobudzenie młodzieży do pogłębiania wiedzy, promocja nauki, techniki i sztuki, integracja środowiska naukowego w regionie.

Imprezy festiwalowe organizowane są przez Łódzkie Towarzystwo Naukowe, Uniwersytet Łódzki, Politechnikę Łódzką, Uniwersytet Medyczny, Akademię Sztuk Pięknych, Państwową Wyższą Szkołę Filmową,Telewizyjną i Teatralną, Akademię Muzyczną, Wyższe Seminarium Duchowne, Akademię Humanistyczno-Ekonomiczną, Naczelną Organizację Techniczną, Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN, Instytut Biologii Medycznej PAN, łódzkie muzea i inne instytucje związane z nauką i kulturą.


Podczas Festiwalu odbędzie się ponad 500 wykładów, pokazów, warsztatów, lekcji, występów artystycznych, dyskusji, wycieczek z różnych dyscyplin nauki i sztuki.

 

Uroczyste otwarcie Festiwalu nastąpi w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi. W pierwszej części uroczystości wręczone zostaną prestiżowe wyróżnienia „Łódzkie Eureka” naukowcom, których osiągnięcia zostały dostrzeżone w kraju lub za granicą. W części artystycznej otwarcia wysłuchamy koncertu oratoryjnego w wykonaniu Solistów, Chóru oraz Orkiestry Akademii Muzycznej w Łodzi. Zakończenie Festiwalu nastąpi w Teatrze im. S. Jaracza. Spektakl na podstawie "Ślubu" Gombrowicza przedstawią studenci  IV Roku Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej W Łodzi.


25 – 26 kwietnia w ramach Festiwalu odbędzie się piknik naukowy na rynku Manufaktury, podczas którego w godzinach od 10:00 do 18:00 zwiedzający zobaczą ciekawe pokazy i eksperymenty oraz wezmą udział w warsztatach.

 

Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki jest niepowtarzalną okazją do prezentacji osiągnięć naukowych na taką skalę i w tak atrakcyjny sposób. Festiwal jest inspiracją do pogłębiania wiedzy, nie tylko dla młodzieży, ale dla osób w każdym wieku.


Wszystkie wydarzenia realizowane w ramach festiwalu są bezpłatne dla uczestników, niektóre jednak wymagają wcześniejszych zgłoszeń pod numerami telefonów, mailem lub przez formularze podane w opisach poszczególnych imprez.

 

Trochę historii

W każdym z festiwali pragniemy wskazać na główny nurt imprez festiwalowych poprzez hasło festiwalu. Tylko I Festiwal nie miał przypisanego mu hasła. W drugim Festiwalu główne imprezy festiwalowe podporządkowane były hasłu: Człowiek – obawy i nadzieje. III Festiwal odbywał się pod hasłem: W poszukiwaniu prawdy. IV Festiwal, który odbywał się w 2004 roku — roku wejścia Polski do Unii Europejskiej – poświęcony był w dużym stopniu sztuce a imprezy festiwalowe podporządkowane zostały hasłu Sztuka bez granic. W V Festiwalu pragnęliśmy przedstawić związki przeszłości z nowoczesnością i przyszłością, co uwidocznione zostało w haśle festiwalu: Przeszłość, nowoczesność, przyszłość. W VI edycji Festiwalu pragnęliśmy wskazać na związek nauki z jakością życia. Temu podporządkowane zostały imprezy tego Festiwalu. Hasłem tego Festiwalu było: Wiedza pomaga żyć. VII Festiwal odbywał się pod hasłem: Poznaj siebie i świat. Natomiast VIII Festiwal nawiązywał do projektu „Łódź – europejska stolica kultury w 2016 roku”. Hasło tego Festiwalu brzmiało: Łódź w nauce i sztuce europejskiej. Wydaje się, że w ten sposób włączyliśmy się aktywnie w przedstawiane Łodzi jako silnego ośrodka nie tylko naukowego ale i kulturalnego. Widoczne to było w koncercie inaugurującym Festiwal jak i w wielu innych imprezach kulturalnych, choćby związanych ze zwiedzaniem muzeów. IX Festiwal odbywał się pod hasłem Ucz się od najlepszych. Mottem X Festiwalu było hasło: Bądź najlepszy. Hasło XI Festiwalu, brzmiało: Inwestuj w siebie. XII Festiwal odbył się pod hasłem Z wiedzą do sukcesu, XIII Festiwal — Z wiedzą w drogę życia, a XIV — Odkrywamy świat.

 

Edward Karasiński
Dyrektor Biura Festiwalu